Choroby roślin uprawnych

Różnego rodzaju choroby grzybiczne mogą atakować rośliny uprawne, mogą być to warzywa, drzewa owocowe, ale także rośliny występujące pospolicie przykładowo na łąkach.

Naturalnie warto rozpoznać jakiego rodzaju jest to zagrożenie, często występującym grzybem może być z septoria, w tym przypadku może charakteryzować się plamami na liściach roślin. W tym przypadku jest to problem dość łatwy do rozpoznania, dlatego też można szybko podjąć działania w celu usunięcia problemu.

Choroby roślin uprawnych

Zagrożenie upraw ze strony grzybów z rodziny Septoria

Należy zwrócić uwagę iż zarodniki grzybów mogą przez dłuższy czas przebywać na roślinie, pozostając niezauważonym następnie mogą w krótkim czasie się rozwinąć dlatego też należy należycie monitorować stan roślin, badać je pod kątem występowania grzybów, różnego rodzaju chorób. Oczywiście im wcześniej zauważymy oraz identyfikujemy problem tym łatwiej będzie nam się go pozbyć. Naturalnie będziemy mieli do dyspozycji różne środki ochrony roślin, które mogą działać na grzyby w tym przypadku będą to fungicydy ale również mogą być to także herbicydy które będą miały za zadanie usuwanie chwastów.

W zależności od rodzajów grzyba plamy mogą pojawiać się w początkowej fazie od spodu, mogą one posiadać różne kształty, mogą być to plamy okrągłe lub też mogą to być plamy w postaci charakterystycznych pasków które mogą występować przykładowo na roślinach takich jak pszenica. W tym przypadku grzyb działa bardzo niekorzystnie na liście oraz cały układ roślinny, Warto zwrócić uwagę iż będzie on zaburzał niektóre procesy takie jak fotosynteza, dlatego też należy z pewnością zadbać o odpowiednią ochronę.

W przypadku warzyw także mogą występować tego rodzaju problemy, może być to przykładowo z septorioza selera. Jest to dość problematyczna choroba ze względu na duże straty w uprawach, dlatego też należy z pewnością wykorzystać odpowiednie herbicydy jeżeli zauważymy pierwsze oznaki występowania grzybów na roślinach. Obecnie dostępne są specjalistyczne środki ochrony roślin które pozwolą nam zadbać o konkretne warzywa, zabezpieczyć się przed grzybami.