Jaki materiał jest najlepszy do zaprojektowania schodów?

Schody z kamienia naturalnego przy wejściu lub wewnątrz budynku to nie tylko świetny sposób na pokazanie gościom swojego dobrego smaku i wyczucia stylu, ale także opłacalne rozwiązanie projektowe charakteryzujące się dużą niezawodnością oraz trwałością.

Mimo dość wysokiej ceny wielu właścicieli domów oraz budynków komercyjnych wybiera schody z granitu lub marmuru. Są to najpowszechniejsze rodzaje kamienia naturalnego, wykorzystywane w pracach budowlanych i wykończeniowych.

Jaki materiał jest najlepszy do zaprojektowania schodów?

Jakiego rodzaju kamienia użyć na schody?

Marmur jest wspaniałym materiałem dekoracyjnym, charakteryzującym się neutralnymi lub przeciwnie bardziej nasyconymi odcieniami, co sprawia, że jest najbardziej popularny do stosowania we wnętrzach domów, budynków administracyjnych, banków, instytucji edukacyjnych, muzeów, galerii, czy teatrów. Istnieje wiele rodzajów tego kamienia o różnych kolorach i cechach strukturalnych. Jednak wszystkie łączy prostota obróbki, gładka powierzchnia i stosunkowo niewielka waga, co może stać się decydującym czynnikiem przy planowaniu instalacji. Trwałość granitu można określić poprzez jego ziarnistość. Parametr ten określa wielkość ziaren, czyli cząstek mineralnych, tworzących strukturę kamienia, a mogą one obejmować zarówno elementy skały, jak i formacje krystaliczne.

Granit nie jest tak atrakcyjny estetycznie jak marmur, jednak wiele jego rodzajów charakteryzuje się bardzo fantazyjnymi odcieniami, które można łączyć z różnymi stylami projektowania. Ma dwukrotnie większy margines bezpieczeństwa niż marmur i jest bardzo odporny na obciążenia ścierne, dzięki temu schody granitowe są szczególnie popularne przy wejściu do budynku o dużej dostępności. Granit może służyć przez wiele lat, pozostając prawie niezmieniony. Służy również do budowy schodów wspornikowych wewnątrz budynku, rzadziej schodów kręconych.

Kamień ze smugami skał jest bardzo ceniony nie tylko ze względu na efekt estetyczny, ale także z bardziej przyziemnych powodów. W szczególności obecność smug świadczy o tym, że jest to kamień naturalny, a nie syntetyczna podróbka wytworzona przez człowieka.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://schody-granitowe-kmx.pl