Leczenie w przypadku palca młotkowatego

Palec młotkowaty powstaje w wyniku nierównowagi mięśni i więzadeł wokół stawu palcowego, co powoduje zgięcie stawu środkowego palca i utknięcie w tej pozycji.

Brak równowagi prowadzi do niestabilności, która może powodować skurcz palca i zgięcie palca. Jeśli drugi palec u nogi jest dłuższy niż duży palec u nogi, istnieje większe ryzyko powstania palca młotkowatego. Zapalenie stawów i cukrzyca mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na rozwój deformacji stóp. Dziedziczność może również odgrywać pewną rolę. Najczęstszą dolegliwością związaną z palcem młotkowatym jest otarcie i podrażnienie na zgiętym palcu. Początkowo palec młotkowaty może zachować swoją elastyczność. Ale w końcu ścięgna palca mogą się skurczyć i ścisnąć, powodując trwałe zgięcie palca. Twoje buty mogą ocierać się o uniesioną część palców stóp lub stóp, powodując bolesne odciski lub modzele. Dzięki odpowiednio dopasowanym butom można uniknąć wielu problemów z stopą, piętą i kostką. Powinieneś udać się do lekarza ortopedy, jeśli masz taki problem. Dokładne badanie lekarskie pomoże wskazać czy masz palec młotkowaty. Zazwyczaj badanie rentgenowskie jest częścią tego badania, w celu oceny stopnia deformacji stopy. W międzyczasie powinieneś podjąć odpowiednie kroki w celu złagodzenia bólu i dyskomfortu. Noś tylko takie buty, które są wysokie i szerokie na palcach oraz na płaskim obcasie. Możesz również kupić nakładki na palec, które chronią spiczasty wierzchołek palca i pomagają złagodzić bolesny ucisk.

Niektóre marki mają żelową podszewkę, która może zapobiegać podrażnieniom palców przez but. Ortopeda lub wykwalifikowany lekarz, taki jak pediatra, może również wykonać wkładkę do noszenia w bucie. Może to zmniejszyć ból i powstrzymać palec młotkowaty przed pogorszeniem. Lekarz może również zalecić ćwiczenia stóp, aby przywrócić równowagę mięśni. Szynowanie palca może pomóc na bardzo wczesnym etapie. Gdy problem nie zostanie rozwiązany powyższymi metodami, może być konieczna operacja. Często można to zrobić w centrum chirurgicznym bez konieczności hospitalizacji. Kiedy problem jest mniej poważny, lekarz usunie mały kawałek kości z zajętego stawu i wyrówna staw palca. Cięższy przypadek może oznaczać bardziej skomplikowaną operację.