Podkład pod panele – wzmianki o znaczeniu kluczowym

Podkład pod panele podłogowe wykonane z płyty MDF to dla wielu z nas taka cienka gąbka, którą kładzie się na betonową posadzkę, a na tym podkładzie następnie wykłada się panele podłogowe. Tego typu gąbkę o grubości dwóch milimetrów można łatwo rozedrzeć, a fachowcy od wykładania paneli przed wyłożeniem kolejnego rzędu wymiatają z podkładu pył, po to by podłoga nie trzeszczała, a konkretniej pył przemieszczający się pod panelami podłogowymi. Niektórzy specjaliści kładą czasami dwie warstwy tego cienkiego podkładu, po to by wygłuszenie było lepszym. Rzecz jasna znajdą się też specjaliści, którzy położą podkład znacznie tańszy i rwący się pod stopami osoby wykładającej.

Taka opcja nie jest rzecz jasna najgorszą, bo najgorzej jest wykładać bez tego podkładu. Kiedyś wykładało się trudniej, bo obecne panele są opcją z tym wciskanym piórem, a starsze modele trzeba było kleić, czyli trwało to nieco dłużej, ale podstawą zawsze jest podkład pod panele i jego oczyszczenie z pyłu przed wyłożeniem. Ta sprawa ma kluczowe znaczenie, choć podkłady się różnią gęstością i właściwościami, czyli dzieli się je na klasy, tak samo jak panele podłogowe, choć w przypadku paneli te klasy dotyczą ścieralności, a nie stopnia wygłuszenia.

W przypadku podkładu pod panele więcej płaci się za ten wyższy stopień wygłuszenia to także wyższa cena, ale nie każdego to odstraszy, bo ta cena dotyczy metra kwadratowego, czyli w przeliczeniu na typowy pokój nie płaci się zbyt wiele, a w przypadku tego dwupoziomowego domu jedno-rodzinnego zyskuje się wiele, bo jeśli na górze są wyłożone panele to na dole nie słyszy się tego, że ktoś chodzi, czyli można w komfortowych warunkach oglądać relację telewizyjną lub film. Można też swobodnie sobie rozmawiać ze znajomymi przy kawie. Te konkretne walory bardzo wiele znaczą przy lepszym typie produktu, a różnica w cenie w przeliczeniu na metry kwadratowe nie jest dużą.

Informacje o podkładach np. tu: https://podlogi24.net/wineo-2mm-profesjonalny-podklad-pod-panele-wyciszajacy,-ogrzewanie-mistrz-!-wineo-soundprotect-o_l_1523.html

Jednym słowem warto zainwestować w ten profesjonalny podkład pod panele ze względu na właściwości wygłuszające i ze względu na to, że produkt jakościowo lepszy to mniej męczenia się z wykładaniem, bo podczas rozwijania mniej się rwie, a typowy but roboczy raczej nie rozerwie tego podkładu podczas wykładania. Ze znacznie tańszymi podkładami jest o wiele więcej problemu, czyli już samo postawienie stopy w masywnym bucie roboczym może skończyć się naderwaniem podkładu, ale ludzie i tak kupują ten bardzo słaby podkład, po to by zaoszczędzić niewielkie pieniądze, ale ta oszczędność to cała masa problemów z wykładaniem, a po wyłożeniu podłoga trzeszczy i to nawet wtedy gdy nie przesuwa się po niej masywnych mebli.