Rezonans magnetyczny – podstawowe informacje i przebieg badania

We współczesnej branży medycznej stosowanych jest wiele różnorodnych oraz bardzo skutecznych metod badań, których celem jest skuteczne wykrywanie różnych schorzeń albo potwierdzanie postępów w prowadzonym leczeniu.

Do szerokiego grona innowacyjnych oraz bardzo dokładnych badań można zaliczyć rezonans magnetyczny. Proces ten obejmuje zastosowanie specjalnego pola magnetycznego, na które reagują komórki ciała ludzkiego. Bazując na tej reakcji, nowoczesny sprzęt komputerowy generuje dokładny obraz medyczny przeznaczony do analizy przez lekarzy w zakresie badań głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej, tkanek miękkich, kości, stawów, itp.

Rezonans magnetyczny – podstawowe informacje i przebieg badania

Procedura badania z zakresu rezonansu magnetycznego

Przebieg badania nie jest zbytnio skomplikowany. Pacjent podczas rezonansu powinien leżeć na brzuchu albo na plecach w zależności od miejsca, które jest badane. W czasie skanowania ważne jest, aby pacjent się nie poruszał. W przeciwnym wypadku zaburzy uzyskiwany obraz medyczny, który nie będzie precyzyjny. Badanie to nie jest długie i trwa od 15 do 45 minut, w zależności od tego co jest badane. Przez cały ten czas osoba badana znajduje się pod opieką personelu medycznego, z którym utrzymywany jest kontakt z wykorzystaniem mikrofonu oraz kamery.

W pewnych przypadkach, na przykład gdy mamy do czynienia z pacjentem, który ma trudności w utrzymaniu właściwej pozycji, badanie jest przeprowadzane po jego wcześniejszym uśpieniu. Oprócz tego możliwe jest przeprowadzanie rezonansu z wykorzystaniem kontrastu podawanego dożylnie. Zwykle taka procedura wiąże się z badaniami pod kątem poszukiwania nowotworów albo chorób układu nerwowego. Kontrast pozwala na skuteczne zauważenie wielu istotnych zmian, które pojawiają się w czasie badania.

Jak widać, usługi placówek, takich jak na przykład https://www.medflow.pl/rezonans-magnetyczny/ są bardzo precyzyjne, nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjentów. Są one przeprowadzane przez wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców korzystających z nowoczesnego sprzętu. Wiele informacji na temat takich badań dostępnych prywatnie lub na kasę chorych można znaleźć w Internecie, na oficjalnych stronach placówek, które je przeprowadzają.