Doskonale wiemy, że we wnętrzach, jak i w innych dziedzinach sztuki są pewne style. Jednym z najbardziej znanych i lubianych styli przed dłuższy czas pozostaje klasyka. Ostatnio, poprzez zmianę potrzeb ludzi, pojawiły się pewne tendencje, które nieco modyfikują klasyczne wnętrza i nadają im nowego wydźwięku, bardziej dopasowanego do czasów XXI wieku. Nowoczesna klasyka to nowe oblicza tradycyjnego wystroju, które łączy w sobie ponadczasową elegancję i funkcjonalność. Zobaczmy zatem, co ciekawego kryją w sobie takie wnętrza.
Nowoczesna klasyka – co wnosi do wnętrza
Taka stylistyka wnętrza to doskonały wybór dla ludzi, którzy uwielbiają pałacowe wnętrza, przy tym cenią funkcjonalność i praktyczność pomieszczeń. Większość tradycyjnych klasycznych wnętrz nie jest dobrze wykonana pod względem praktyczności, co znacznie utrudnia wykonywanie codziennych prac domowych oraz sprzątanie. Nowoczesna klasyka to wyjście naprzeciw tradycjom dla ludzi, którzy podążają za czasem.
Na czym polega ten styl?
Nowoczesna klasyka to połączenie tradycyjnych dla klasycznego stylu elementów (takich jak na przykład gzymsy, szerokie listwy przypodłogowe, czy też sztukaterie) z nowoczesnym minimalizmem (czyli charakterystycznymi prostymi kształtami i gładkimi powierzchniami. Poprawne sformułowanie dobrej kompozycje tworzy pełną proporcję, która pozwala bez nadmiaru elementów dekoracyjnych cieszyć się z pięknego pałacowego wystroju.
O czym warto pamiętać, decydują się na nowoczesną klasykę?
Nie wolno zapominać, że mimo swojego nowoczesnego ujęcia, klasyka jest dosyć intensywnym stylem, który wymaga precyzyjnej pracy profesjonalisty. Dlatego, decydują się na takie rozwiązani dla swojego mieszkania, warto zainwestować w dobrego projektanta lub architekta wnętrz.
Nie możemy nie wspomnieć o przeciwskazaniach dla tego stylu. Przede wszystkim chodzi tu o wysokość pomieszczeń oraz ich metraż. O ile klasyka to zawsze dodatkowe elementy dekoracyjne, które zajmują nieco więcej przestrzeni, to odpowiednio pomieszczenie nie może być ani małe, ani niskie. Przykładowo, typowe mieszkanie w bloku na 40 metrów kwadratowych to nie jest odpowiednie miejsce dla klasycznej stylistyki nawet w nowoczesnym traktowaniu, ale na przykład wysokie kamieniczne wnętrze z podobnym metrażem już będzie wyglądało w tym przypadku dużo lepiej.