Kształtowanie metalu za pomocą tokarki

Obróbka materiałów metalowych wymaga wykorzystania odpowiednich maszyn, jedną z nich jest tokarka, w tym przypadku obróbka odbywa się na zasadzie skrawania.

Kolejne warstwy metalu są skrawane przez specjalne noże, oczywiście tokarki mogą służyć także do wykonywania otworów, wówczas w uchwycie tokarskim możemy zamontować wiertło. Możemy także wykorzystać je do gwintowania. Zatem jest to dość uniwersalne urządzenie. Możemy znaleźć różnego rodzaju tokarki, obecnie coraz częściej są to urządzenia nowoczesne, o bardzo dużej dokładności, które pozwalają na uzyskanie elementów metalowych do zastosowań profesjonalnych.

Kształtowanie metalu za pomocą tokarki

Profesjonalne uchwyty tokarskie mechaniczne do frezarek

Jednym z podstawowych elementów jaki musi posiadać każda tokarka jest uchwyt tokarski, jest to element do którego wkładamy metal który ma zostać poddany obróbce. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na średnicę, uchwyty powinny być odpowiednio dobrane do wielkości danego materiału metalowego. Oczywiście uchwyty posiadają także możliwość regulacji, dlatego też możemy dobrać materiały różnej wielkości.

Dodatkowo charakteryzują się ilością szczęk, które trzymają metal w określonej pozycji, najpopularniejsze są uchwyty 3 szczękowe, jednak możemy spotkać także uchwyty posiadające 4 lub też 6 szczęk, które zapewniają lepsze trzymanie elementu w uchwycie. Będzie to istotne w przypadku kiedy obrabiamy metale twarde, które dość trudno poddają się skrawaniu, wówczas mamy pewność iż dany element metalowy pozostanie na swoim miejscu podczas pracy.

W przypadku firm które wykonują wiele usług związanych z obróbką skrawaniem, potrzebne będą różnej wielkości uchwyty tokarskie mechaniczne. Dzięki temu będzie można zastosować wiele różnych wielkości obrabianych elementów. Dodatkowo także należy pamiętać i z czasem tokarka będzie wykorzystywana także do wykonywania otworów, lub też wykonywania gwintów wewnętrznych lub też zewnętrznych, dlatego też cały osprzęt tego rodzaju musi pasować do danego rodzaju uchwytu.