Butelka PET rozkłada się nawet 1000 lat! Czym ją zastąpić?

Rozkładanie się śmieci i ich nadmierna ilość to problem, z którym zmagamy się w coraz większym stopniu. Opakowania jednorazowe i konsumpcyjny styl życia sprawiają, że zagospodarowanie odpadów staje się sporym wyzwaniem. Ile plastikowych butelek zużywamy rocznie? Ile rozkładają się tworzywa sztuczne i jak możemy chronić przed nimi naszą planetę? Odpowiadamy na te pytania poniżej! 

Plastik – jak długo się rozkłada?

W ciągu ostatnich lat produkcja plastiku wzrosła diametralnie. W ciągu zaledwie ostatnich dziesięciu lat wyprodukowaliśmy go więcej niż w całym ubiegłym… stuleciu.

Tymczasem rozkład plastiku trwa kilkaset lat. Dla porównania papier potrzebuje ok. 6 miesięcy by się całkowicie rozłożyć w środowisku. Ile rozkłada się puszka? Puszka aluminiowa potrzebuje od 150 do 200 lat.

Ile rozkładają się tworzywa sztuczne w zależności od ich rodzaju? Spośród tworzyw sztucznych relatywnie najdłuższy jest czas rozkładu butelki plastikowej. Butelka PET rozkłada się nawet tysiąc lat!  

Jak długo rozkładają się odpady?

Czas rozkładu poszczególnych odpadów jest zróżnicowany. Bioodpady takie jak odpady zielone (np. liście, trawa, gałęzie, kwiaty i resztki roślin) oraz odpady spożywcze rozkładają się zazwyczaj od 2 do 5 tygodni choć może to trwać również do kilku miesięcy.

Szacuje się, że najdłużej rozkłada się szkło – znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że nawet kilka tysięcy lat. Istnieją też hipotezy, że nie rozkłada się w ogóle. Istotne jest jednak to, że szkło nie jest ani toksyczne, ani szkodliwe dla człowieka i środowiska naturalnego. Ponadto, szklaną butelkę czy słoik można wykorzystywać wielokrotnie.

Butelki plastikowe – czym je zastąpić?

By ograniczyć ilość generowanych odpadów z plastiku możemy skorzystać z prostych rozwiązań. Jednym z nich jest zrezygnowanie z zakupu wody butelkowanej i zastąpienie jej wodą filtrowaną. Na rynku dostępne są m.in dzbanki filtrujące i filtry przepływowe. Z kolei gdy wychodzimy na zewnątrz świetnie sprawdzają się butelki z filtrem, które możemy napełnić w każdym miejscu. Więcej informacji o filtrach do wody dostępnych jest na https://dafi.pl/blog/.

Filtry pozwalają usunąć z wody związki chloru – a co za tym idzie poprawić jej zapach oraz smak. Usuwają również pestycydy, zanieczyszczenia mechaniczne i metale ciężkie. Przede wszystkim jednak znacząco ograniczają ilość odpadów z plastiku! Korzystając z filtrów przepływowych wystarczy podstawić szklankę pod kran i… odkręcić wodę.