Cz monitory 4K są warte swojej ceny?

Nowe monitory 4K mają coraz bardziej przystępne ceny i są dostępne w sprzedaży prawie wszędzie. Podobnie jak w przypadku telewizorów, monitory komputerowe 4K mają rozdzielczość ekranu 3840 × 2160. To około czterokrotnie więcej pikseli niż typowy ekran 1920 × 1080 lub 1080p.

Aby skorzystać z wyświetlacza 4K, potrzebujesz filmów, programów telewizyjnych i gier wideo zaprojektowanych w celu zapewnienia szczegółów rozdzielczości 4K. Twój dekoder, urządzenie do strumieniowego przesyłania Internetu, odtwarzacz Blu-ray i konsole do gier muszą być w stanie wyświetlać treści 4K, inaczej nie uzyskasz żadnej korzyści z posiadania monitora 4K. W tej chwili jest bardzo mało treści 4K do oglądania, a wciąż pojawiają się pytania dotyczące skalowania i innych rzeczy. Monitory komputerowe są różne. Twój system operacyjny może wyświetlać obraz w rozdzielczości wyższej niż 1080p. Możesz kupić monitor 4K, podłączyć go do komputera i zwiększyć rozdzielczość ekranu do 3840 × 2160. Oczywiście karta graficzna komputera musi obsługiwać tę rozdzielczość. Pulpit komputera i sam interfejs będą miały wyraźne szczegóły 4K. Twoje oczy są także bliżej monitora komputera niż telewizora, więc wzrost gęstości pikseli będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej zauważalny niż w przypadku telewizora. Szybko zauważysz różnice związane z rozmiarem wyświetlacza 4K i tym, jak system operacyjny komputera sobie z tym poradzi.

Na przykład, jeśli masz mały monitor 4K, wszystko będzie na nim bardzo małe. Strony internetowe na komputery zaprojektowane dla typowych rozmiarów wyświetlaczy będą wąską kolumną w dół jednej części ekranu. Dzięki wystarczająco dużemu monitorowi 4K sytuacja staje się lepsza. Ostatecznie zalety monitora 4K dotyczą aplikacji, których używasz. Na przykład Adobe Photoshop potrafi dobrze wykorzystać wyświetlacze 4K. Interfejs programu Photoshop można skalować, aby był większy i bardziej użyteczny, a następnie można otworzyć obraz w wysokiej rozdzielczości i zobaczyć go ze wszystkimi szczegółami. Innymi słowy, możesz pracować z ogromnymi obrazami w ich oryginalnym rozmiarze, widząc je w stosunku 1: 1 bez przewijania lub powiększania. Jeśli wykonujesz obróbkę zdjęć, pracę nad grafiką lub edycję wideo, monitor 4K wydaje się niczym oczywistym. Aspekt, na którym wyświetlane są obrazy, czyli długość w porównaniu do wysokości, jest również ważny przy wyborze nowego monitora. Wspólnym standardem i najlepszym wyborem jest 16: 9. Działa z dużą ilością treści i doskonale nadaje się do filmów lub gier.

Niektóre fantazyjne monitory lubią rozciągać rzeczy przy współczynnikach takich jak 21: 9, ale jest to bardziej odpowiednie w nietypowych sytuacjach w pracy lub w trudnych grach. Inny popularny format, 16:10, zapewnia nieco więcej miejsca w pionie do przeglądania wielu otwartych dokumentów lub obrazów. 3: 2 staje się coraz bardziej powszechny w laptopach w celu lepszego przeglądania stron internetowych, ale jest to rzadkie w przypadku samodzielnych wyświetlaczy. Wyrażana w hercach (Hz) częstotliwość odświeżania monitora to częstotliwość aktualizacji obrazu na ekranie. Podczas gdy większość obsługuje do 60 Hz, niektóre wyświetlacze oferują teraz znacznie wyższe częstotliwości odświeżania. Może to spowodować płynniejsze ruchy na pulpicie i obsługę większej liczby klatek na sekundę w grach, co może mieć duże znaczenie w szybkich manewrach, zmniejszając opóźnienie wejściowe. 120-144 Hz to świetny zakres do celowania, ale możesz wybrać najszybsze ekrany z obsługą do 240 Hz. Po prostu upewnij się, że masz kartę graficzną o dużej mocy do jej obsłużenia. Czas odpowiedzi wskazuje, jak szybko monitor pokazuje przejścia obrazu. Niski czas reakcji jest dobry dla szybkich filmów akcji, zaawansowanych rozgrywek i podobnych działań. Czasy reakcji są mierzone w milisekundach, przy czym najlepsze ekrany potrafią przełączać piksele w zaledwie kilka, ale nie wszyscy potrzebują tak szybkich czasów reakcji. Kąt widzenia nie jest tak ważny dla monitora, jak dla ekranu telewizora, ale jeśli lubisz oglądać programy na komputerze z grupą przyjaciół, staraj się uzyskać większy kąt widzenia, aby ludzie po bokach mogli łatwo widzieć. Coś powyżej 170 stopni to dobry wybór. Jeśli planujesz zakup takiego monitora odwiedź stronę https://vobis.pl/monitor-27-cale-4k.