Czy warto zdecydować się na docieplenie budynku pianką

Poliuretan to piankowy materiał izolacyjny, który zawiera w swoich komórkach gaz o niskiej przewodności.

Izolacja z pianki poliuretanowej jest dostępna w formach o zamkniętych i otwartych komórkach. W przypadku pianki o zamkniętych komórkach, komórki o dużej gęstości są zamknięte i wypełnione gazem, który pomaga piance rozszerzać się i wypełniać otaczające ją przestrzenie. Komórki pianki o otwartych komórkach nie są tak gęste i są wypełnione powietrzem, co nadaje izolacji bardziej gąbczastą teksturę.

Czy warto zdecydować się na docieplenie budynku pianką

Dokładne nałożenie izolacji jest bardzo ważne

Izolacja poliuretanowa jest dostępna jako płynna pianka natryskowa i płyta ze sztywnej pianki. Może być również wykonana z laminowanych paneli izolacyjnych z różnymi okładzinami.
Natryskiwanie lub spienianie na miejscu izolacji pianki poliuretanowej jest zwykle tańsze niż instalowanie płyt piankowych, a te zastosowania zwykle działają lepiej, ponieważ ciekła pianka bardzo dobrze dopasowuje się do wszystkich powierzchni i szczelin. Pianki tego typu są podobne do konwencjonalnych pianek poliuretanowych, ale są bardziej elastyczne. Niektóre odmiany o niskiej gęstości wykorzystują dwutlenek węgla jako środek spieniający.

Pianki o niskiej gęstości są natryskiwane do otwartych wnęk w ścianach i szybko rozszerzają się, aby uszczelnić i wypełnić każdą wnękę. Dostępna jest również pianka wolnorozprężna przeznaczona do wypełniania ubytków w istniejących domach. Płynna pianka rozszerza się bardzo powoli, zmniejszając ryzyko uszkodzenia ściany przez nadmierne rozprężenie. Pianka jest przepuszczalna dla pary wodnej, pozostaje elastyczna i odporna na odprowadzanie wilgoci. Taka izolacja zapewnia dobre uszczelnienie powietrzne, jest ognioodporna i nie podtrzymuje płomienia.

W istniejącym domu należy rozważyć zastosowanie izolacji wdmuchiwanej lub natryskiwanej, która po zainstalowaniu techniką gęstego opakowania zapewni znaczące uszczelnienie powietrza. Można takie ocieplenie zamontować na ścianach zewnętrznych bez większych zakłóceń w wykończonych obszarach domu. Jeśli przeprowadzasz przebudowę, a wnęki w ścianach będą otwarte, wybierz piankę natryskową od Best Point. Jeśli wnęki w ścianach nie będą otwarte, możesz rozważyć izolację pianką natryskową do wstrzykiwania.