Jak osoba niepełnosprawna może łatwo pokonać schody

Wybór odpowiednich schodołazów dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim nigdy nie jest łatwym zadaniem.

Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Zwykłe schody stanowią poważną barierę architektoniczną dla osób niepełnosprawnych do tego stopnia, że mogą uniemożliwić im wejście lub wyjście z domu, dostanie się do różnych budynków, które często nie mają nawet rampy na zewnątrz.

Jak osoba niepełnosprawna może łatwo pokonać schody

Schodołaz dla osób niepełnosprawnych na wózkach

Wiele osób niepełnosprawnych jest w stanie poruszać się tylko na wózku inwalidzkim. Schodołaz to urządzenie mobilne, które umożliwia osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim łatwe i bezpieczne pokonanie schodów, jest więc niezwykle użytecznym elementem wspomagającym. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów schodołazów dla osób niepełnosprawnych z napędem kroczącym lub gąsienicowym, odpowiednim do podpięcia do różnych modeli wózków inwalidzkich lub z siedzeniem.

Znajdziemy również inne urządzenia umożliwiające dostęp do piętra, jak rampy, windy i podesty, krzesła schodowe. Krzesło składają się z siedziska przytwierdzonego do ściany lub do poręczy. Krzesełko biegnie nad schodami po stałych szynach zainstalowanych na klatce schodowej. Aby z niego skorzystać osoba niepełnosprawna musi poruszać się po schodach bez wózka inwalidzkiego lub pomocy innej osoby. Schodołazy kroczące mogą być obsługiwane ręcznie lub zasilane elektrycznie, podczas gdy schodołazy gąsienicowe są w całości elektryczne, służą do transportowania osób na wózkach inwalidzkich po schodach, w górę lub w dół biegu schodów.

Schodołazy umożliwiają łatwe pokonywanie schodów, są obługiwane w prosty sposób przez asystenta czy opiekuna. Możliwość złożenia i transportu oznacza, że można ich używać praktycznie wszędzie. Nowe i używane schodołazy dla niepełnosprawnych możemy zakupić w specjalistycznych sklepach z urządzeniami rehabilitacyjnymi i medycznymi, również online. Jest to prosty sposób na pokonanie bariery architektonicznej, jaką stanowią schody dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.