Jest wiele powodów aby zacząć używać ekologicznych opakowań

Używanie i wyrzucanie produktów petrochemicznych, zawierających plastik i inne szkodliwe materiały, może powodować przedostawanie się śmieci do parków, autostrad i dróg wodnych.

Tworzywa sztuczne i ich produkty petrochemiczne, które są dla nich najbardziej szkodliwe, są nawet kojarzone z problemami zdrowotnymi w połączeniu z żywnością kupowaną na wynos. Jednak jeśli wybierzemy opakowania jednorazowe ekologiczne do pakowania dań na wynos czy kawy, możemy uniknąć obaw dotyczących zaśmiecania środowiska plastikiem. Opakowania jednorazowe i na wynos mogą być wykonane z naturalnych włókien pochodzenia roślinnego, ale aby były niezawodne, trzeba je wzmocnić dzięki zastosowaniu wytrzymałego materiału. Jest to szczególnie praktyczne w kubkach do kawy na wynos czy w pojemnikach na sos. Głównym surowcem używanym do produkcji opakowań ekologicznych jest papier pochodzący z recyklingu. Materiał tego typu można wielokrotnie wykorzystywać i poddawać recyklingowi jako źródło włókien masy celulozowej. Istnieją różne rodzaje tektury do produkcji opakowań, z jedną warstwą, z podwójną ścianką i z potrójną ścianką. Jest wiele powodów aby zacząć używać ekologicznych opakowań

Włókna z recyklingu odgrywają również ważną rolę jako surowiec do produkcji papieru, stanowiąc około 35 procent wszystkich włókien przeznaczonych do produkcji na całym świecie.

Obecnie światowe zapotrzebowanie na odzyskany papier i włókna jest tak duże, że wykorzystywane są zasadniczo wszystkie włókna z recyklingu, które można ponownie wykorzystać. Opakowanie nadające się do kompostowania jest podobne do innych opakowań biodegradowalnych, ale istnieją pewne różnice. Dodatkową zaletą dla środowiska, jeśli stosujemy kompostowalne eko opakowania w porównaniu ze standardowymi biodegradowalnymi opakowaniami jest gwarancja, że zużyte materiały nie wytwarzają toksyn, gdy się rozkładają. Główne korzyści dla środowiska polegają na tym, że takie opakowania wymagają mniejszej ilości węgla do produkcji, zmniejszają ilość odpadów wysyłanych na wysypiska i dostarczają ziemi składników odżywczych po całkowitym rozłożeniu.