Przyczyny spadku prędkości internetu

Każdy dostawca internetu określa, jaką prędkością internetu możemy uzyskać wykupując dany pakiet.

Oczywiście będą to prędkości wysyłania oraz odbierania, jeżeli zauważamy iż prędkość internetu nie jest zadowalająca, możemy wykonać odpowiedni test za pomocą strony internetowej, który pokaże prędkości pobierania oraz wysyłania danych. Najczęściej będą one wyrażone w Mb/s, czyli megabitach na sekundę. Oczywiście jeżeli nasz komputer jest uruchomiony, działają różnego rodzaju programy, wówczas nie uzyskamy maksymalnej prędkości, programowanie czy też przeglądarka internetowa może w jakimś stopniu zużywać zasoby. Możemy to sprawdzić w panelu sterowania, ustawieniach systemu operacyjnego, w przypadku systemu Windows 10 jest to zakładka zużycie danych, gdzie możemy sprawdzić, które programy korzystają z zasobów internetu.

Przyczyny spadku prędkości internetu

Co wpływa na spowolnienie łącza

Dość często wiele programów aktualizuje się automatycznie, wówczas mogą pobierać dość duże ilości danych, tak jak przykładowo aplikacje przeznaczone do gier, które okresowo mogą aktualizować pliki gry. Warto zwrócić uwagę, iż często ustawiamy w tym przypadku program na maksymalną prędkość pobierania, dlatego możemy odczuć znaczny spadek prędkości podczas aktualizacji. Naturalnie możemy wprowadzić w wielu programach ustawienia dotyczące limitu prędkości w przypadku aktualizacji, co pozwoli nam na komfortową pracę.

Najczęściej będziemy wykorzystywali łącze pobieranie danych, przykładowo może to wykorzystywać nasza przeglądarka, warto zwrócić uwagę, iż jeżeli otwieramy wiele kart, wówczas obciążenie może być dość znaczne. Dodatkowo przeglądając różnego rodzaju serwisy informacyjne możemy zwrócić uwagę, iż wyświetlają one różnego rodzaju filmy, reklamy które również mogą w pewnym stopniu obciążać nasze łącze internetowe. Transmisja może spadać także w przypadku, kiedy będziemy wysyłali pliki na serwer, przykładowo jeżeli chcemy podzielić się z kimś filmem z wakacji czy też zdjęciami, możemy to zrobić za pomocą zewnętrznych serwerów. W tym przypadku również łącze będzie w pewnym stopniu zajęte, może wpływać na ogólną prędkość.

Dobrym pomysłem, jeżeli chcemy sprawdzić realną prędkość naszego łącza internetowego, jest strona online speed test, która pokazuje nam, jaką prędkość maksymalną możemy uzyskać podczas pobierania i wysyłania danych. Oczywiście testy powinniśmy prowadzić przy braku obciążenia ze strony przeglądarki czy też oprogramowania.