Sztukateria na elewację budynku

W przypadku, kiedy posiadamy duży stary dom, musimy liczyć się tym że raz na jakiś czas, będziemy musieli dokonać remontu.

Na zewnątrz domu, często znajdowała się będzie sztukateria. Wówczas poprawienia, będą wymagały gzymsy, czy inne wykończenia. Warto zatrudnić fachowca, który będzie wiedział jak odpowiednio uzupełnić braki. Z pewnością sztukateria może być wykonana również na nowych budynkach w zależności od gustu właściciela. Wówczas sztukateria będzie mogła dodać uroku, naszego domu, i dodać mu powagi. Obecnie sztukateria jest prefabrykowana z lekkich materiałów, przykładowo styropianu. Następnie wycięta ze styropianu listwa może zostać właściwie wzmocniona, może zostać powleczona jakiegoś rodzaju utwardzaczem. Sztukateria znana jest z barkowych i renesansowych pałaców, jednak wówczas elementy dekoracyjne były robione z zaprawy gipsowej czy też wapiennej. Obecnie także stosuje się zaprawy gipsowe do produkcji sztukaterii, jednak jest to metoda dość czasochłonna. Poza tym ornamenty wykonane z zaprawy są mniej trwałe, zwłaszcza kiedy są stosowane na zewnątrz. Będą wówczas narażone na mróz czy deszcz, w lecie natomiast na gorąco. Sztukateria wykonana z zaprawy gipsowej, czy też wapiennej będzie poddawana erozji.

Dlatego też należy odpowiednio je wzmocnić, wówczas będzie służyła nam przez wiele lat.

Obecnie sztukateria z powrotem wraca do łask, różnego rodzaju ornamenty wykończeniowe można zobaczyć na wielu budynkach. Związane jest to z możliwością wytwarzania listem w tani sposób. Mogą być wykonane z poliuretanu. Dzięki temu są one lekkie, i łatwo będzie je przymocować. Jeżeli poszukujesz większej ilości informacji na temat listew sztukateryjnych zobacz tu. Bardzo popularnym sposobem zastosowania sztukaterii wewnątrz domu są listwy przypodłogowe i przysufitowe. Mogą posiadać one różną grubość, oraz różne kształty. Firmy produkujące listwy oferują różne długości, dzięki czemu po docięciu będziemy mieli małą ilość odpadów.