W jaki sposób panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną

Energia słoneczna, uzyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych, jest obecnie jednym z najtańszych odnawialnych źródeł energii.

Aby dowiedzieć się, jak działają panele słoneczne, musisz zrozumieć, jak są wykonane. Wiele paneli słonecznych wykorzystuje krzem, jeden z najpowszechniejszych elementów na naszej planecie. Ponieważ jednak tworzenie kryształów krzemu o odpowiedniej jakości jest trudne i kosztowne, domowe systemy słoneczne są zwykle budowane z podobnych, ale tańszych materiałów, takich jak miedź, ind, gal i selen, nie są one tak wydajne, jak wysokiej jakości krzem, ale nadal zapewniają odpowiednią moc działania za rozsądną cenę. Podczas produkcji wprowadzane są niewielkie ilości innych pierwiastków, aby zmienić właściwości elektryczne atomów krzemu. Paski ujemnego (typu n) krzemu, który ma dodatkowy elektron i dodatni (typu p) krzem, któremu brakuje jednego elektronu, są umieszczone razem. Ta kombinacja tworzy ogniwo fotowoltaiczne. A kiedy kilka ogniw fotowoltaicznych jest umieszczonych obok siebie pod szkłem, dają nam one wspólne panele słoneczne.

Wewnątrz każdego panelu słonecznego znajduje się przewodząca metalowa płytka połączona z przewodami prowadzącymi do łącznika z bezpiecznikami.

Energia z macierzy jest przesyłana przez falownik, który przekształca początkowy stały prąd elektryczny w przemienny prąd elektryczny wymagany do zasilania konstrukcji oraz budynków. Widzialne światło słoneczne składa się z niewidzialnych cząstek zwanych fotonami. Mają energię, ale zerową masę spoczynkową. Kiedy fotony zderzają się z innymi cząsteczkami, ich energia jest zamieniana na inne formy w zależności od rodzaju atomów, z którymi się stykają. Większość kolizji wytwarza tylko ciepło, ale energia elektryczna może być również wytwarzana, gdy fotony tworzą elektrony w atomach tak poruszonych, że odrywają się i poruszają się swobodnie. Zainstalowana w domu fotowoltaika Ostrów Mazowiecki to gwarancja taniej i ekologicznej energii. Niezwykłe właściwości półprzewodników, takich jak krzem, umożliwiają utrzymanie nierównowagi elektrycznej. Oznacza to stały dopływ energii elektrycznej tak długo, jak długo fotony uderzają w panele słoneczne. Prąd jest zbierany przez przewody i przenoszony przez system fotowoltaiczny.