Sprzedaż nieruchomości w roku 2020 – co należy wiedzieć? Poradnik pośrednika

Proces sprzedaży mieszkania przez pośredników jest skomplikowanym i zaawansowanym procesem, którego sukces w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze pośrednik poznał daną nieruchomość. Kluczem do sukcesu w sprzedaży mieszkania jest unikania częstych błędów, które pojawiają się podczas formułowania oferty oraz odpowiednia znajomość zarówno rynku, jak i  biegłość w kwestiach prawnych związanych z obrotem nieruchomości. Poniżej przedstawione są wartościowe wskazówki, które pomogą każdemu pośrednikowi w osiągnięciu większej efektywności w sprzedaży nieruchomości.

Kwestie, które ułatwią sprzedać danej nieruchomości

W celu ułatwienia sprzedaży nieruchomości, najważniejsza jest pełna znajomość charakterystyki danego lokalu lub domu. W tym celu musimy poznać wszystkie zalety, ale również wady miejsca. Podczas prezentacji przed klientem, w żadnym wypadku nie można przekoloryzować zalet oraz zataić potencjalnych wad związanych z danym miejsce. Tego typu insynuacje szybko wyjdą na jaw, a to może spowodować pogorszenie opinii o naszych usługach. Istotą odpowiedniego ogłoszenia jest podanie wszystkich cech nieruchomości jak metraż, ilość pomieszczeń, kwestia czynszu oraz budynków gospodarczych jak piwnica czy garaż. Ów opis powinien być opatrzony zdjęciami wysokiej jakości, które jak najbardziej oddadzą realizm danego miejsca. 

Czego należy unikać podczas sprzedaży nieruchomości

Wiele atrakcyjnych i stosunkowo tanich mieszkań lub domów od lat jest zamieszczonych na serwisach ogłoszeniowych z powodu nieatrakcyjnej oferty. Zbyt ogólny opis, mało konkretów oraz nieprofesjonalne zdjęcia odrzucają potencjalnych kupców od sprawdzenia tej oferty. Warto skupić się na tym, by oferta była atrakcyjna zarówno dla oka, jak i wyczerpująca pod względem opisu. Dużym błędem, który blokuje wiele transakcji sprzedaży nieruchomości, jest zbyt wysoka cena oraz brak możliwości negocjacji związanej z obniżeniem jej. Należy mieć świadomość, że negocjacje są integralną częścią sprzedaży nieruchomości, a małe opuszczenie ceny może pozytywnie wpłynąć na dalsze negocjacje. 

Zobacz więcej informacji na stronie biura nieruchomości ABA.