Walka z niechcianymi szerszeniami – podstawowe informacje

Szerszenie są bez wątpienia owadami, które wzbudzają strach wśród wielu ludzi.

Nic w tym dziwnego, ponieważ potrafią być bardzo agresywne, w szczególności w okolicach swojego gniazda. Ich ukąszenia i użądlenia są zwykle o wiele bardziej bolesne w porównaniu z innymi owadami, takimi jak osy albo pszczoły. Ponadto problemem może być uczulenie na taki jad, z powodu którego cierpi sporo osób. Nic więc dziwnego, że obecnie dużą popularnością cieszą się nowoczesne metody nakierowane na skuteczną likwidację szerszeni i zapobieganie ich ponownemu pojawianiu się w konkretnych miejscach.

Walka z niechcianymi szerszeniami – podstawowe informacje

Szerszenie i ich zwalczanie

Co prawda szerszenie żywią się głownie innymi owadami często uznawanymi za szkodniki, ale mogą też atakować pszczoły, zjadać owoce i młode drzewka. W ten sposób powodują spore szkody w pasiekach oraz sadach owocowych. Bardzo często gniazda takich owadów można znaleźć w różnych otworach, szczelinach i dziuplach drzew. Ponadto są one budowane pod dachami, na strychach oraz w innych budowlach wzniesionych przez ludzi. Jeśli obecność takich owadów jest uciążliwa lub niebezpieczna (np. ze względu na uczulenie na jad), wówczas należy skorzystać ze wsparcia fachowców.

Przede wszystkim nie należy próbować samodzielnie likwidować gniazda szerszeni przy pomocy ognia lub innych domowych sposobów. Może to spowodować nagłą, agresywną reakcję całego roju i doprowadzić do wielu użądleń, które w przypadku silnej reakcji alergicznej, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wyspecjalizowani fachowcy stosują specjalną odzież ochronną oraz różne skuteczne i nowoczesne metody, dzięki którym gniazdo zostanie usunięte w sposób skuteczny i bezpieczny. Dodatkowo obszar jest specjalnie zabezpieczany (głównie chemicznie) przed pojawianiem się nowych gniazd.

Profesjonalne zwalczanie szerszeni jest oferowane nie tylko przez lokalną straż pożarną. Na rynku działa wiele firm oferujących fachowe usuwanie gniazd, jak również wykonywanie działań profilaktycznych. Wyspecjalizowane firmy, takie jak na przykład https://ddd-serwis.pl/zwalczanie-szerszeni/ dysponują wszelkimi niezbędnymi licencjami i zezwoleniami. Ich pracownicy są z kolei wysoce wykwalifikowani oraz mogą się pochwalić wieloletnim doświadczeniem.