Wykrywanie poziomu czadu jest niezwykle ważne

Właściciele domów powinni wdrażać niezbędne środki ostrożności przeciwpożarowe, jeśli chodzi o ochronę swojego domu i rodziny.

Do najprostszych urządzeń pomagających zapobiegać groźnym sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu należą z pewnością czujniki wykrywające dym, tlenek węgla oraz wycieki gazu ziemnego. Detektory CO, są przeznaczone do mierzenia poziomu czadu i alarmowania, gdy jego poziom staje się niebezpieczny i kiedy może potencjalnie spowodować śmiertelne zatrucie.

Wykrywanie poziomu czadu jest niezwykle ważne

Jakie są rodzaje czujników czadu

Istnieje kilka różnych form detektorów tlenku węgla. Mogą to być czujniki zasilane bateryjnie lub z gniazdka elektrycznego z podtrzymaniem bateryjnym dla dodatkowej ochrony, i cyfrowym wyświetlaczem, dzięki czemu można monitorować poziomy czadu przez cały czas. Większość z nich zawiera jeden z następujących mechanizmów wykrywania tlenku węgla, a mianowicie czujnik biomimetyczny, czujnik elektrochemiczny lub półprzewodnik z tlenku metalu. Czujnik biomimetyczny zawiera specjalny żel, który zmienia kolor w kontakcie z tlenkiem węgla, jest droższy i generalnie mniej powszechny w typowym użytku domowym niż inne czujniki.

Czujnik elektrochemiczny składa się z ogniwa elektrochemicznego, które zawiera dwie elektrody, przewód łączący i podobny do elektrolitu kwas siarkowy. Gdy niebezpieczne poziomy czadu powodują zmianę prądu elektrycznego, włącza się alarm. Tego typu czujniki tlenku węgla są obecnie najpopularniejsze w domach, ponieważ nie wymagają dużej mocy i mają żywotność co najmniej pięciu lat. Półprzewodnik z tlenku metalu polega na pomiarze rezystancji, małe druty na podstawie ceramicznej są podgrzewane w celu pomiaru poziomu czadu. Opór jest obniżany po wykryciu tlenku węgla, sygnalizując alarm dźwiękowy. Ten rodzaj czujnika wymaga znacznej mocy i może nie być tak skuteczny jak czujnik elektrochemiczny, dlatego jest rzadziej używany.

Specjaliści sugerują, aby umieścić czujniki czadu na każdym piętrze domu, przy sypialniach oraz garażach. Wdychany czadu jest niebezpieczne, ponieważ usuwa tlen z krwi, co oznacza, że ważne narządy, takie jak serce i mózg, nie otrzymują potrzebnego tlenu. Początkowe objawy narażenia na CO to duszność i nudności. Ale wystarczy kilka minut, aby ten toksyczny gaz spowodował utratę przytomności, a w poważnych przypadkach można doznać uszkodzenia mózgu lub umrzeć w wyniku uduszenia.