Wózki widłowe zwane potocznie widlakami, to pojazdy, które ulegają częstym awariom. Nie dziwi nas to jednak, ponieważ ich eksploatacja jest bardzo intensywna. W halach, magazynach, sortowniach i przeładowniach widlaki są wprost niezastąpione.
Jak wygląda naprawa wózków widłowych i czym charakteryzuje się ich profesjonalny serwis?
Naprawa wózków widłowych – konieczna, aby zachować sprawność pojazdu i bezpieczeństwo pracy
Od tego, czy wózki widłowe będą sprawne, zależy nie tylko tempo pracy, ale także bezpieczeństwo pracowników. Zepsute pojazdy wpływają również na to, jak przedsiębiorstwo postrzegają kontrahenci – czy jest ono w stanie wywiązać się ze zleceń.
Nie lekceważ drobnej usterki widlaka, ponieważ może ona spowodować przestoje w pracy lub jej reorganizację. Naprawa wózków widłowych to konieczność, ale także ostateczność, której można uniknąć, regularnie serwisując pojazdy. Czasem jednak awaria jest na tyle poważna, że sam przegląd to zbyt mało. Co wtedy robić? Najlepiej poszukać sprawdzonego serwisu.
Jak wygląda naprawa wózków widłowych?
Trudno jednoznacznie określić, jak wygląda naprawa wózków widłowych, ponieważ zależy ona od tego, co trzeba naprawić lub wymienić. Profesjonalne serwisy dysponują dużym wyborem części zamiennych, które łatwo dopasować do danego modelu pojazdu.
Bywa, że w widlaku szwankuje wiele części, jednak zazwyczaj psują się maszty i silniki. Serwis wózków widłowych obejmuje również diagnostykę. To dzięki niej można ocenić stan techniczny pozostałych elementów pojazdu.
Serwis wózków widłowych – od czego zaczyna naprawę pojazdu?
Profesjonaliści, którzy pracują w serwisie wózka widłowego, wszystkie działania poprzedzają szczegółową diagnostyką widlaka.
Doświadczony serwisant doskonale wie, które części najszybciej się psują i zużywają. W mig rozpozna usterki w poszczególnych modelach wózka widłowego. Dopiero kiedy sprawdzi wszystkie systemy pojazdu, przechodzi jego do naprawy. Specjalista najwięcej uwagi poświęca hydraulice, pompom i wszelkim nieszczelnościom. To jednak nie koniec. Trzeba jeszcze zbadać elementy napędu, ocenić stan silnika, elektryki oraz baterii (tę ostatnią sprawdza się w przypadku wózka widłowego elektrycznego).
Jakie elementy najczęściej psują się w widlakach?
Właściciele wózków widłowych często zaniedbują wymianę oleju silnikowego. Kompleksowa naprawa wózków widłowych to także wymiana płynów silnikowych i oleju w hydraulice.
Uczciwy serwis wózka widłowego rozpoznasz od razu. Po czym? Po tym, że nie proponuje Ci części zamiennych, kiedy nie jest to konieczne. Wiele elementów można naprawić bez ich wymiany, co wiąże się z oszczędnościami dla klienta.
A jakie awarie widlaków zdarzają się najczęściej? W większości przypadków naprawa obejmuje:
- widły – ściera się ich powierzchnia robocza, ulegają również skręceniu czy wygięciu,
- zawory i złącza – to od nich zależy działanie podnośnika,
- łańcuchy – często pękają z przeciążenia lub po prostu korodują.
Bywa, że w wózkach widłowych psują się również:
- hamulce,
- silnik i skrzynia biegów,
- opony oraz koła,
- elementy sterujące pojazdu,
- układ elektryczny.
Wózki widłowe podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego, dlatego nie czekaj aż mała usterka stanie się ogromną awarią. Powierz swoje pojazdy sprawdzonemu serwisowi. Fachowcy często naprawiają widlaki na miejscu u klienta, więc dla Ciebie oznacza to oszczędność czasu i nierzadko pieniędzy.