BALET JAKO WYRAZ EMOCJI I SZTUKI

Balet. Ten wyjątkowy styl taneczny, można interpretować, jako wyraz sztuki i piękna. Słowo balet pochodzi od włoskiego ballo, oznaczającego taniec. Ballet to połączenie kilku elementów takich jak muzyka, scenografia, gra aktorska oraz piękno w jedną całość. Balet na najwyższym poziomie dostarcza niezwykłych emocji widzowi, nie mniej, aby dojść do mistrzowskiego poziomu baletu (mowa tutaj o tancerzach) koniecznie trzeba się temu poświęcić. Balet to nic innego jak setki bądź tysiące wyrzeczeń, siła w pokonywaniu własnych barier jak również ogromne zaangażowanie. Te wszystkie elementy sprawiają, że balet określany jest za jedną z najpiękniejszych form sztuki.

Wiele osób zastanawia się nad sensem zapisywania swoich pociech do szkoły baletowej, twierdząc, że techniki stosowane przez szkoły baletowe nie koniecznie wpływają odpowiednio na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka. To odczucie wzmocniła swego czasu ekranizacja filmu Daremna Aranowski pt. Czarny Łabędź. Pamiętajmy, że nie koniecznie to, co próbuje nam przedstawić telewizja jest prawdą. Zajęcia baletowe, a szczególnie te realizowane wśród dzieci, mają szeroki wpływ na rozwój tancerza. Między innymi pozwalają na wypracowanie odpowiedniej sylwetki i koordynacji ruchowej a także wzmocnienie postawy całego ciała. Redukcji ulegają wady postawy u dziecka oraz płaskostopie. Taniec klasyczny pozwala u młodych dzieci wypracować odpowiednią płynność ruchową, zręczność i ekskrecję własnych emocji. Dodatkowo balet umożliwia rozładowanie nadmiaru energii u niektórych dzieci. Z kolei bardziej nieśmiałe dzieci mogą się otworzyć na innych i nabrać pewności siebie.

Nauka tańca w szkole baletowej z pewnością nie należy do najprostszych. Szczególnie początki przygody z baletem dla każdego dziecka są okresem trudnym wymagającym dużej dozy cierpliwości i zaangażowania. Ogromnie istotne jest właściwe uświadomienie dziecka i zrozumienie przez niego istotności wykonywanych czynności. Szczególnie jest to potrzebne, gdy nasza młoda tancerka zmuszona jest stać przez 3 godzinny przy drążku wykonując ten sam ruch nogą. Nie oszukujmy się – trenując balet nie jesteśmy w stanie uniknąć uczucia dyskomfortu i bólu. Większość ruchów i figur baletowych jest kompletnie nienaturalną dla naszego organizmu, dlatego tak trudno jest przestawić nasze ciało na właściwe tory. Natomiast, gdy tancerze sobie z tym poradzą, efekty są rewelacyjne. Ważne jest wsparcie rodziców w początkowych okres życia ich pociechy wraz z baletem, oraz stałe uświadamianie, że każdy rozpoczyna właściwie z tego samego poziomu.

Należy jasno powiedzieć, że trening baletu wypracowuje zachowania, jakie ciężko spotkać w tradycyjnych szkołach. Dzieci w szkołach baletu szybciej dojrzewają, są bardziej ambitne i zorganizowane. Wiele zachowań jest determinowanych indywidualnym podejściem do każdego ucznia. Nauczyciele mogą w każdej chwili zareagować w przypadku problemów i wystąpieniu zachwiań emocjonalnych. Szkoła baletowa to wielka rodzina, która wspólnie motywuje się do pracy skupiając się nad jak najlepszym efektem końcowym jakim jest wystąpienie przed widzami i aplauz publiczności.

Jak zostało powiedziane wyżej współczesne szkoły baletowe mają nie wiele wspólnego z dawną tresurą i doprowadzaniem dzieci do skrajnego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Rzecz jasna dyscyplina w szkołach baletowych występuje nadal, natomiast ma charakter samodyscypliny. Oczywistym jest, że najlepsze metody motywacyjne nie będą miały większego znaczenia, jeśli tancerz sam nie zdecyduje się na poświecenie.

W nauce niekoniecznie tańca klasycznego z pewnością pomoże nam warszawska szkoła taneczna: https://agencjataneczna.pl, w której mamy możliwość pracy z najlepszymi instruktorami: https://agencjataneczna.pl/pl/oferta/tancerze.