Bezpieczeństwo Twojej sieci Wi-Fi w firmie

W tym artykule zajmiemy się tematyką zabezpieczania firmowej sieci Wi-Fi. Wiele przedsiębiorstw do codziennego funkcjonowania wykorzystuje rozwiązania sieciowe, które z pewnością umożliwiają ogromne ułatwienie działania, jednak mogą również nieść nowe zagrożenia, które pojawiły się wraz z upowszechnieniem się Internetu. Niebezpieczeństwa te mogą się wiązać między innymi z możliwością przechwycenia istotnych danych bądź wystąpieniem awarii ważnych sprzętów. Konsekwencje takich sytuacji bywają wyjątkowo kosztowne i trudne do usunięcia. Chcielibyśmy w tym tekście przybliżyć Państwu tematykę ochrony sieci firmowej i podać kilka rozwiązań, które warto zastosować. Z pewnością każdy z czytelników odnajdzie w tym artykule odpowiednie opcje do zastosowania w konkretnej firmie. Zapraszamy do lektury!

 

Co wziąć pod uwagę przed wyborem zabezpieczeń dla przedsiębiorstwa?

Za bezpieczeństwo sieci odpowiada jej administrator – powinien on zadbać o to, aby dobrać najlepsze rozwiązania mające na celu chronić przedsiębiorstwo przed wszystkimi zagrożeniami. Jednym z podstawowych urządzeń sieciowych, które pojawia się w każdej sieci, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, to router. Warto dobrać urządzenie wysokiej jakości i natychmiast po zakupie zająć się jego konfiguracją, aby spełniało nasze wymagania. Oczywistością jest na przykład nadanie hasła do sieci, aby mogły z niej korzystać tylko uprawnione do tego osoby. Z pewnością nie jest to jednak wystarczająca forma zabezpieczenia sieci – należy zdecydować się na coś pewniejszego. Po zmianie hasła warto zająć się wybraniem formy szyfrowania sieci. Dostępne są trzy formy szyfrowania: WEP, WPA i WPA2. Ta pierwsza jest najsłabszą formą szyfrowania, która może zostać dość sprawnie złamana przez doświadczonego hakera. Zalecaną formą jest WPA2, ponieważ jest ona najbardziej zaawansowana. Możliwy jest również wybór trybu szyfrowania (Personal lub Enterprise). Ten pierwszy sprawdzi się raczej tylko w niewielkich firmach. Zastosowanie trybu Enterprise wymaga osobnych loginów i haseł dla wszystkich użytkowników, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa sieci. Warto pamiętać o tym, że router, którego będziemy używać w trybie Enterprise musi posiadać wbudowany serwera RADIUS.

Najważniejsza zasada ochrony infrastruktury sieciowej

Główną zasadą ochrony sieci, którą powinni kierować się wszyscy administratorzy jest niedopuszczanie obcych osób do sieci wewnętrznej. Jeżeli z sieci firmowej mają korzystać także klienci należy przygotować dla nich osobną formę dostępu, inną niż dla pracowników. Zależnie od modelu routera, mogą być w nim dostępne różne funkcjonalności pozwalające na stworzenie osobnej sieci dla klientów. Istotne jest także fizyczne uniemożliwienie dostępu osobom postronnym do urządzeń sieciowych stosowanych w przedsiębiorstwie. Routery czy punkty dostępowe powinny być umieszczone w miejscach, do których dostęp jest utrudniony i nie powinny być łatwo zauważone przez każdego, kto odwiedza firmę. Jest jeszcze jeden sposób, który pozwoli nam w bardzo dokładny sposób określić, kto może korzystać z firmowej sieci Wi-Fi. Jest to funkcja definiowania konkretnych adresów MAC urządzeń, które mogą uzyskać dostęp do sieci. Numery te podaje się w ustawieniach routera i inni użytkownicy (nawet znając hasło dostępu do Wi-Fi) nie będą mogli się zalogować do sieci. Warto dokładnie zapoznać się z funkcjonalnościami, w jakie wyposażony jest posiadany już przez firmę router, aby maksymalnie wykorzystać możliwości posiadanych już sprzętów, bez konieczności inwestowania w kolejne urządzenia. Zachęcamy do zainteresowania się tymi możliwościami już przed zakupem, aby dobrać idealne sprzęty do potrzeb firmy.

Dlaczego warto wykorzystać VPN?

VPN to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą wykorzystywać firmowe sprzęty także poza firmą. Korzystanie z różnych sieci zewnętrznych, jednocześnie pracując z istotnymi danymi, które nie powinny wydostać się poza firmę, jest bardzo ryzykowne i może mieć negatywne konsekwencje dla całego przedsiębiorstwa. Warto skonfigurować VPN i poinstruować pracowników, w jaki sposób powinni z niego korzystać, kiedy pracują poza budynkiem firmy. Dodatkowym zabezpieczeniem, na które warto się zdecydować jest również szyfrowanie strony. Jest to właściwie obowiązkowe zabezpieczenie, ponieważ korzysta z niego zdecydowana większość właścicieli stron – użytkownicy zwracają na to uwagę i niechętnie korzystają ze stron, które nie są szyfrowane.

To, jaki sprzęt wybieramy powinno być przede wszystkim uzależnione od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Warto przeanalizować, jakich zabezpieczeń będzie potrzebować nasza firma i jakie są plany co do jej rozbudowy. Polecamy wszystkim administratorom wybór urządzeń wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia, na przykład wbudowany moduł VPN, możliwość stworzenia osobnej sieci dla gości, serwera RADIUS i inne funkcjonalności. Przed zakupem routera do firmy warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże w doborze idealnego sprzętu, który będzie mógł być wykorzystywany w firmie przez długie lata. Profesjonalne rozwiązania z pewnością pozwolą na sprawne działanie sieci firmowej i ułatwią zabezpieczenie jej przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, które stale się zmieniają i mogą naprawdę zaszkodzić interesom przedsiębiorstwa.

Gdzie zakupić opisane w powyższym tekście rozwiązania?

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu są Państwo zainteresowani zakupem któregokolwiek ze wspomnianych zabezpieczeń, chcielibyśmy zachęcić Państwa do zapoznania się z ofertą sklepu thomas it. W katalogu produktów posiadamy bardzo wiele różnorodnych produktów zabezpieczających. Każdy z użytkowników znajdzie w naszej ofercie idealne rozwiązanie, a konsultanci thomas it służą radą i pomocą w zakresie doboru wybieranych zabezpieczeń. Wszystkich zainteresowanych klientów zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy odpowiedzą na wszelkie pojawiające się pytania.

Kontakt poprzez e-mail: [email protected] lub telefonicznie: +48 32 444 94 30