Tabliczka z numerem domu musi być dobrze widoczna

Jeżeli posiadamy zabudowaną nieruchomość naszym obowiązkiem jest jej odpowiednie oznaczenie, do tego celu służą tabliczki, na których umieścimy numer domu, oraz nazwę ulicy.

Tabliczka z numerem naszego domu powinna być dobrze widoczna, należy więc użyć odpowiednio dużej czcionki. Kolor czcionki powinien dobrze kontrastować z tłem, aby był dobrze widoczny z większej odległości, jeżeli nasz dom znajduje się w dużej odległości od płotu, dobrym zwyczajem jest umieścić dodatkową tabliczkę na płocie. Numer domu który znajduje się na zewnątrz budynku należy dodatkowo oświetlić, aby w nocy nie było wątpliwości co do numeru. Obecnie gmina nie może narzucać wzory tabliczki, dlatego też jej wygląd możemy dostosować do wyglądu fasady naszego domu, czy też płotu.

Dzięki temu nie zepsujemy ogólnego zamysłu architektonicznego. Możemy dobrać tabliczkę kolorystycznie do fasady, oczywiście pamiętając aby różniła się nieco kolorystycznie, i była widoczna.

Dodatkowo jeśli na terenie posesji prowadzimy działalność gospodarczą warto dodać na tablicy pełną nazwę firmy, dzięki temu klienci szybko nas odnajdą. Można także na tablicy umieścić nasze logo. Jako że przepisy nie określają jasno koloru tabliczki, możemy wykonać kojarzących się z logo naszej firmy. Najpopularniejsze są oczywiście tabliczki wykonane z blachy, lub też z aluminium które nie rdzewieje. Warto wybrać tabliczkę odporną na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu będzie ona trwała i posłuży nam przez wiele lat. Można także wybrać tabliczkę akrylową, w formie oddzielnych cyfr czy liter, które możemy łatwo zamontować na budynku, a także możemy je odpowiednio pomalować. Nie można zapominać o zamontowaniu podświetlenia budynku. Kiedyś była to najczęściej żarówka w ozdobnym kloszu, umieszczona na ścianie. Obecnie coraz częściej wybierane jest oświetlenie ledowe, jest to bardzo dobry pomysł ze względu na oszczędności. Numer powinien być oświetlony przez całą noc, zatem zastosowanie ledów przyniesie nam oszczędności w dłuższym czasie. W niektórych miastach stosuje się takie same tablice adresowe, przykładowo w Warszawie tabliczki są najczęściej niebiesko czerwone.