Słaba termoizolacyjność budynków stawia zapotrzebowanie na płyty styropianowe, dzięki którym ciepło zostanie w środku domu zamiast uciekać do atmosfery.
Prowadzi to do oszczędności na energii jaka pochłaniają polskie domy i mieszkania. Mające różne rozmiary płyty styropianowe cieszą się popularnością już od bardzo dawna. Ulepszane płyty styropianowe oraz dostosowywane do potrzeb polskiego budownictwa dają nam wiele jednocześnie nie wymagając niczego od nas. Są wytrzymałe i mało podatne na zniszczenia. W zależności od ich grubości i struktury rozróżnić można te miękkie i te twardsze. Dzięki temu można je dopasowywać do różnych sytuacji i różnych typów budynków. Kiedy chcemy aby nasz dom był zbudowanych w standardach ekologicznych, trzeba będzie wykorzystać 30-40 centymetrów styropianu na ścianach.
W tym przypadku będziemy mogli obniżyć znacząco koszty ogrzewania.
Styropian, jest ceniony ze względu na swoje właściwości izolacyjne i amortyzujące. Styropian piankowy może zawierać ponad 95 procent powietrza i jest szeroko stosowany do produkcji izolacji, lekkich opakowań ochronnych, desek surfingowych, opakowań gastronomicznych i spożywczych, części samochodowych, systemów stabilizacji jezdni i nasypów drogowych i nie tylko. Styropian jest wytwarzany przez łączenie ze sobą lub polimeryzację styrenu, substancji budulcowej używanej w produkcji wielu produktów. Oczywiście styropian do ocieplania ścian budynków będzie odpowiednio gruby. Oczywiście znajdziemy styropian o różnych grubościach w zależności od potrzeb. Przykładowo potrzebny być może styropian 1cm, który doskonale sprawdzić się do ocieplenia podłogi. Warto pamiętać że podłoga posiada dużą powierzchnię, zatem, może przez nią odchodzić ciepło. Jej izolacja będzie tak samo ważna jaka odizolowanie dachu czy też ścian. Styropian może być stosowany na zewnątrz budynku, ale także jako wypełnienie pomiędzy ścianami. Dodatkowo może być użyty w przypadku ocieplania dachu.