Lotniska na Sycylii

Sycylia to największa wyspa spośród wszystkich, które znajdują się na Morzu Śródziemnym.

Lotniska na Sycylii
—–
Sycylia to największa wyspa spośród wszystkich, które znajdują się na Morzu Śródziemnym. Często określana jest Trinacrią. Jej powierzchnia to nieco ponad dwadzieścia pięć tysięcy kwadratowych kilometrów. Tym, co wyróżnia się w jej krajobrazie i jest jej cechą charakterystyczną jest Etna, czyli słynny wulkan, którego wysokość to ponad trzy tysiące metrów nad poziomem morza. Z uwagi na to, że Sycylia jest wyspą nie można dostać się na nią, korzystając z samochodu czy autobusu. Turyści, którzy decydują się tutaj przyjechać i spędzić naprawdę udany urlop mogą jednak skorzystać z lotniska. Okazuje się, że lotniska na Sycylii są doskonale przygotowane i zwracają uwagę swoim niezwykle wysokim poziomem.

Sycylia położona jest w jednym z najbiedniejszych regionów Włoch. Wiele osób jest więc zdziwionych, że na jej obszarze znajduje się niejedno lotnisko. Okazuje się, że wyspa ma ich kilka. Dostępne są zarówno lotniska międzynarodowe, jak i te o charakterze lokalnym.

Port Lotniczy Katania Fontanarossa
Na początek największy port lotniczy, jaki znajduje się na wyspie. Lotnisko to oznaczone jest kodem CTA. Leży zaledwie około pięć kilometrów od Katanii. Aby na nie dotrzeć, trzeba kierować się na południe. Co ciekawe, od kwietnia 2019 roku na lotnisko to można bezpośrednio dostać się z Polski. Wystarczy postawić na usługi przewoźnika Ryanair i zdecydować się na podróż z Krakowa. W maju tego samego roku połączenia na lotnisko w Katanii uruchomił również inny przewoźnik – Wizz Air. Polacy mają więc wybór. W szczycie sezonu lotnisko to chętnie wykorzystywane jest przez linie czarterowe.

Lotnisko Falcone Borsellino
To drugie pod względem wielkości lotnisko na wyspie. Znacznie lepiej znane jest pod nazwą lotnisko Palermo. Nazwa lotniska upamiętnia dwóch sędziów, których zamordowała włoska mafia. To lotnisko oznaczono kodem PMO. Czy można dostać się na nie z Polski? Oczywiście. Nawet z Warszawy bez trudu dolecimy na lotnisko Palermo. Jak daleko od miasta leży ten port lotniczy? Od samego Palermo dzieli je zaledwie około trzydzieści pięć kilometrów. Nie jest to więc odległość, która istotnie utrudniałaby przemieszczanie się z lotniska i na lotnisko.

Lotnisko Trapani – Burgi
To lotnisko to kolejny międzynarodowy port lotniczy, jaki znajduje się na Sycylii. Nie jest jednak tak duże, jak lotniska opisane powyżej. Oznaczone kodem TPS. Ciekawostką jest fakt, że to lotnisko pełni nie tylko funkcje cywilne. Znajduje się na jego terenie również baza wojskowa. Położone jest około piętnaście kilometrów od Trapani.

Lotnisko Aeroporto di Comiso
To ostatnie duże lotnisko, jakie znajduje się na Sycylii. Zaledwie pięć kilometrów oddziela je od Comiso. Oznaczone jest kodem CIY. Latać stąd można między innymi do Rzymu, Mediolanu, Turynu, a także Pizy, ale obsługuje ono także loty o charakterze międzynarodowym.

Sycylia to piękna wyspa, która nie bez powodu przyciąga tłumy turystów z różnych zakątków świata. Dotarcie tutaj samolotem to najbardziej rozsądne rozwiązanie. Na szczęście Sycylia ma kilka lotnisk obsługujących loty międzynarodowe.