Radar pogodowy jest niezbędnym narzędziem w meteorologii, umożliwia wykrywanie opadów i prognozowanie pogody.
Podobnie jak zdjęcia satelitarne chmur, radar pomaga meteorologom lepiej zrozumieć pogodę wokół nich, co skutkuje bardziej wiarygodnymi prognozami. Radar to skrót od Radio Detection And Ranging, został on opracowany w latach 30-stych XX wieku do wykrywania samolotów i okrętów, został użyty w czasie II wojny światowej. Okazało się, że opady deszczu także zniekształcają falę, w ten sposób stworzono pierwsze radary pogodowe.
W jaki sposób radar burz wykrywa deszcz?
Antena radaru emituje wiązkę fal radiowych na zewnątrz. Jeśli w powietrzu znajdują się obiekty, takie jak deszcz, deszcz ze śniegiem lub śnieg, emitowane fale radiowe odbijają się od tych obiektów i rozpraszają. Niektóre z tych rozproszonych fal radiowych są odbijane z powrotem do radaru, przy czym większe obiekty odbijają większą ilość fal. Różnice we współczynniku odbicia są wykreślane na mapie, aby stworzyć mapę opadów w zasięgu radaru. Radar dopplerowski działa nieco inaczej niż starsze radary, ponieważ wykrywa również kształt, położenie i formę opadów. Mierząc to, radar dopplerowski może również mierzyć prędkość ruchu opadów w kierunku lub od radaru, dzięki czemu określa się prędkość wiatru.
Radar dopplerowski może mierzyć prędkość wiatru w wytrącających się obszarach. Odbiornik radaru dopplerowskiego odbiera fale o wyższej częstotliwości, jeśli cząstki opadów zbliżają się do radaru, a o niższej częstotliwości, jeśli cząstki się oddalają. Dzięki temu radary dopplerowskie mogą identyfikować trudne warunki pogodowe. Na przykład, jeśli cząstki przestawiają się z poruszania się w kierunku radaru dopplerowskiego, a następnie się od niego oddalają na niewielką odległość, źródłem może być tornado.
Na stronie https://mapaburzowa.com/radar-burz/ możesz zobaczyć mapy burzowe utworzone na podstawie danych z radarów. Mapy pogodowe na żywo ułatwiają śledzenie ruchu pogody i porównywanie prognoz. Łatwo jest zobaczyć, jak huragan porusza się po mapie, aby określić, gdzie uderzy i co zostanie ominięte. Trudniej to zrobić z wykresami i tabelami niż z dokładnymi danymi uzyskanymi z radaru burz.