Gąsienice JCB – najpopularniejsze rodzaje gąsienic wykorzystywane w maszynach budowlanych JCB

Gąsienice JCB – najpopularniejsze rodzaje gąsienic wykorzystywane w maszynach budowlanych JCB

Podczas prac budowlanych wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny budowlane. Najpopularniejsze z nich i najczęściej wykorzystywane, bez których większość prac budowlanych nie byłaby możliwa, to różnego rodzaju koparki, minikoparki, mikrokoparki czy też koparko-ładowarki. Dzięki zastosowaniu specyficznych rozwiązań takich jak chociażby gąsienicowy układ bieżny, koparki mają przewagę nad innymi maszynami budowlanymi i znacznie większe możliwości pracy w zróżnicowanym terenie. Gąsienice JCB są jednym z najbardziej popularnych rodzajów gąsienic, które są wykorzystywane w wyżej wymienionych maszynach budowlanych. Dzięki gąsienicom gumowym maszyny budowlane zyskują na mobilności, a dodatkową zaletą jest redukcja drgań.

Gąsienice do maszyn budowlanych – czym charakteryzuje się gąsienicowy układ bieżny?

Wspominany wcześniej gąsienicowy układ bieżny to specjalny mechanizm, dzięki któremu maszyna może poruszać się po trudnym terenie właśnie za pomocą specjalnych gąsienic (np., gumowych). Dzięki obecności gąsienic powierzchnia styku maszyny z nawierzchnią jest większa, a jednostkowy nacisk mniejszy, co wpływa na zwiększenie możliwości przejezdności w terenie.

Gąsienice gumowe i gąsienice modułowe

W koparkach JCB możemy spotkać dwa rodzaje gąsienic – jednolite oraz modułowe. Gąsienice modułowe zbudowane są ze stali, przez co są bardzo ciężkie i bardziej narażone na eksploatację i awarie. Drugi rodzaj gąsienic JCB to gąsienice gumowe, tak zwane gąsienice jednolite. Są one wykonane ze specjalnej mieszanki gumowej, dzięki czemu są znacznie trwalsze. Gąsienice gumowe umożliwiają elastyczne przemieszczanie się koparki w trudnym terenie. Gąsienice gumowe do koparek JCB są wzmocnione po wewnętrznej stronie specjalnym stalowym wzmocnieniem, dzięki czemu są jeszcze trwalsze. Gąsienica gumowe do koparek lub minikoparek posiadają różne wielkości, a także różny rodzaj bieżnika, w zależności od modelu koparki oraz warunków, w jakich ma ona pracować.