W wielu środowiskach korzysta się z filtrów spełniających najwyższe standardy

Filtr HEPA składa się z maty z losowo ułożonych włókien. Włókna zazwyczaj składają się z włókna szklanego i mają średnice od 0,5 do 2,0 mikronów.

Filtry HEPA są zaprojektowane do przesiewania cząstek większych niż 0,3 mikrony z wydajnością 99,95%, ale nie filtrują gazów i cząsteczek zapachowych. Działa poprzez przepychanie powietrza przez cienką siatkę, która zatrzymuje szkodliwe cząstki, takie jak pyłki, sierść zwierząt domowych, roztocza i dym tytoniowy. Filtry powietrza są produkowane na maszynie papierniczej zaprojektowanej specjalnie do przetwarzania włókien mikrokrystalicznych. Stosowane są zazwyczaj boro-krzemowe włókna szklane o wysokiej czystości, o różnej grubości w zależności od wymaganego poziomu wydajności. Produkty te są następnie przekształcane w różne kształty i konfiguracje, aby pasowały do wielu zastosowań przemysłowych, medycznych, elektronicznych i ochrony osobistej. Filtry HEPA są stosowane w miejscach wymagających bardzo skutecznego filtrowania unoszących się w powietrzu patogenów, które mogą powodować zaostrzenie astmy i powodować alergie lub choroby. Filtry te są również przydatne w środowiskach produkcyjnych wymagających bardzo czystego powietrza. Niektóre zastosowania obejmują biologiczne strefy bezpieczeństwa, przemysł farmaceutyczny, oczyszczanie powietrza w salach operacyjnych, oczyszczanie powietrza przez placówki opieki zdrowotnej, biotechnologię, przetwórstwo spożywcze i wiele innych.

Skuteczność usuwania cząstek jest ściśle monitorowana dla każdej klasy, umożliwiając klientowi podejmowanie lepszych decyzji w wyborze filtrów do konkretnego zastosowania. Z pewnością produkcja filtrów musi odbywać się w wyjątkowo sterylnych warunkach, aby spełniały standardy HEPA. Ponieważ same filtry nie usuwają zapachów, gazów ani chemikaliów, oczyszczacze powietrza mają pewien poziom materiału na bazie węgla aktywnego do pochłaniania zapachów i chemikaliów. Powietrze jest zasysane do systemu HEPA i przez filtr HEPA. Jeśli systemy filtracji powietrza łączą filtry HEPA z materiałami na bazie węgla, zatrzymują zarodniki pleśni, bakterie, wirusy, sierść zwierząt domowych i kurz, a także pomagają wyeliminować szkodliwe gazy i zapachy.