Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że kraj w delcie Nilu już na trwałe zapisał się w historię świata. Faraonowie, piramidy, wierzenia, czy cała cywilizacja: wszystko to jest nieustającym źródłem badań i po prostu budzi ciekawość. Niemniej kraj oferuje także inne zabytki, o których niewątpliwie warto wspomnieć słów kilka.
Skoro już przy cywilizacji starożytnego Egiptu jesteśmy. Najbardziej chyba znaną jej pozostałością są Piramidy w Gizie. Choć technicznie rzecz biorąc, nie znajdują się one w Kairze, to Giza należy do stołecznej aglomeracji. Pod wspomnianą wcześniej nazwą kryją się dwie największe konstrukcje tego typu na świcie. Jedna z nich poświęcona jest Cheopsowi, zaś druga Chefrenowi. Oprócz tego znajdziemy tam jeszcze jedną piramidę. Ona z kolei dedykowana jest Myrekinosowi. Wszyscy trzej byli władcami Egiptu i tam właśnie zostali pochowani. Taką głównie funkcję spełniały tego typu budowle. Gwoli ścisłości warto tu nadmienić, że całość jest znacznie większa. Składają się na nią w sumie trzydzieści dwa obiekty. Wizyta w Gizie bezsprzecznie będzie więc gratką dla wszystkich fanów archeologii czy historii starożytnej. Zespół piramid został zresztą doceniony nie tylko przez badaczy. Zyskał też uznanie w oczach organizacji UNESCO. W 1979 roku postanowiła ona umieścić go na liście dziedzictwa. Nic w tym dziwnego, w końcu mało jest rzeczy, które bardziej wyczerpują definicję tego słowa. Dość powiedzieć, że cała wspominana tu cywilizacja powstała już w 5500 roku przed naszą erą!
Znacznie krótszą historię posiada z kolei Cytadela w Kairze. Wybudowano ją w czasach średniowiecznych. Jest to jeden z głównych punktów, jaki znajduje się w zabytkowym centrum stolicy Egiptu. Budowa zajęła w sumie siedem lat. Ukończono ją w pierwszej połowie lat 80 XII wieku. Jej zleceniodawcą był panujący wtedy w Egipcie władca Saladyn. Tak wiekowa konstrukcja przez lata przechodziła serię przeobrażeń. Głównie, dlatego zwiedzając ją, znajdziemy tam zarówno pałace, jak i meczety. Wymienić tu można na przykład meczet Muhammada Alego, który powstawał w XIX stuleciu, więc już kawał czasu po powstaniu cytadeli. Jej zwiedzanie dość dobrze pokazuje dzieje miasta.
Kolejnym tego typu miejscem bezapelacyjnie jest Biblioteka Aleksandryjska. Znajduje się ona na północy kraju, 200 km od stolicy. Właśnie pod taką nazwą funkcjonuje w świadomości największy na świecie zbiór dzieł świata starożytnego. O jej rozmiarach najlepiej świadczy fakt, że liczba zgromadzonych zwojów oscylowała wokół kilkuset tysięcy (!). Nawet jak na dzisiejsze czasy, taka ilość po prostu musi robić wrażenie.
Wybierając się na zwiedzanie którychś z wymienionych tu zabytków, zapewne będziemy mieli okazję też coś zjeść, lub kupić pamiątki na jednym z targów. Na szczęście w Polsce jest już coraz więcej kantorów oferujących wymianę tej waluty. Jeśli zastanawiasz się jaką walutę zabrać do Egiptu – odpowiadamy, że są to funty egipskie.
Jeśli jednak uznamy, że zamiast upałów po 30, 40 stopni wolimy nieco łagodniejszy śródziemnomorski klimat polecamy dwa miejsca i wakacyjne destynacje, oblewane przez wody Morza Adriatyckiego, czyli Chorwację i Albanię. Jeśli i w tym momencie w Waszej głowie pojawia się pytanie, jaką walutę zabrać do Albanii lub jaką walutę zabrać do Chorwacji
odpowiadamy, że leki albańskie i kuny chorwackie. Te fascynujące miejsca pod względem kulturowym i pod względem kuchni, z każdym rokiem zyskują rzeszę fanów i przyciągają jak magnes. Bez względu na to czy wybierzesz się do Chorwacji, Egiptu czy Albanii warto pomyśleć jeszcze przed wyjazdem o zabraniu ze sobą lokalnej waluty. W ten sposób nie narazimy się na utratę cennego czasu urlopu i szukanie kantoru na miejscu. Wszystkie te waluty są dostępne od ręki w jednym z kantorów Tavex, który dodatkowo oferuje swoim klientom innowacyjną usługę waluty z dostawą do domu, dzięki temu waluta Chorwacji, może zostać wysłana pod wskazany adres!