Bukiety kwiatów

Dumny, delikatny, urzekający, tajemniczy – Rose. Czczono ją, bałwochwalczo, intonowano. Od głębokiej starożytności do współczesności jest uznawany za symbol miłości i kobiecości. Starożytna grecka poetka Safona nazwała ją Królową Kwiatów. Róża to kwiat północnej półkuli, który podbił serca ludzi we wszystkich zakątkach ziemi. Według najnowszych badań naukowców róża jest jedną z najstarszych roślin, której historia sięga co najmniej 35–40 milionów lat. Jasna i nieodparta pozostawiła równie jasny ślad w kulturze, mitologii, religii i medycynie.

Bogini Roza jest przedstawicielem rodziny Rosaceae, która obejmuje również jabłka, gruszki, maliny. Obecnie istnieje ponad 30 000 odmian róż. Persja jest uważana za przodek róży, a w tłumaczeniu ze starożytnego perskiego słowa „róża” oznacza „ducha”. Starożytna poetycka nazwa Iranu „Gulistan” dosłownie oznacza „kraj róż”. Uważa się, że Aleksander Wielki sprowadził róże na Zachód. Pierwsze pisemne odniesienia do róży znaleziono w pismach sumeryjskich sprzed ponad 3000 lat. Najstarsze zdjęcie róży znaleziono podczas wykopalisk na Krecie, w Knossos, na minojskim fresku z lat 1500-1600. Pne Słynny grecki autor tekstów Anacreon chwalił lecznicze właściwości różowego balsamu i nazwał różę „radością Afrodyty i ukochanego kwiatu muz”.

Mitologia grecka

Mitologia grecka i rzymska przyniosła nam więcej niż jedną legendę o pochodzeniu róż. Według jednej z greckich legend róża została stworzona przez boginię kwiatów Chloris. Widząc martwe ciało nimfy w lesie, próbowała ją ożywić. Wysiłki Chloris poszły na marne i ku pamięci nimfy postanowiła stworzyć przynajmniej kwiat. Poprosiła Afrodytę, boginię miłości, o jego piękno, Dionizosa, boga winiarstwa, nektaru o urzekającym zapachu. Trzy Gracje nadały kwiatowi blask, radość i kolor, a Zephyr, bóg zachodniego wiatru, rozproszył chmury, tak że bóg słońca Apollo ogrzał różę swoim łagodnym ciepłem. Pierwsza róża została przedstawiona Erosowi, bogu miłości. Według innej legendy, białe róże pojawiły się z rozpylonej wody w momencie narodzin Afrodyty, a czerwona róża została stworzona przez samą Afrodytę: opłakując Adonis, stworzyła ją z łez i krwi ukochanej.

Mitologia rzymska

Z mitologii rzymskiej uczymy się innej historii. Dawno, dawno temu żyła na Ziemi dziewczyna o niezwykłym pięknie, która miała na imię Rodante. Była tak piękna, że ​​wielbiciele nie dali jej przepustki. Zmęczona nadmierną uwagą szukała zbawienia w świątyni Diany. Kiedy fani podążający za Rodanthe przełamali bramy świątyni, Diana była poważnie zła i zmieniła dziewczynę w różę, ale irytujących wielbicieli w kolce na łodydze.

Mitologia indyjska

Zgodnie z tradycjami hinduskimi bogini piękna, miłości i szczęścia, Lakszmi, urodziła się albo z lotosu, albo z otwartego pąka róży, złożonego ze 108 dużych i 1108 małych płatków. Najwyższy bóg Wisznu, zafascynowany pięknem dziewczyny, poślubił ją. I róża zaczęła symbolizować boski sekret, ukryty przed światem i chroniony ostrymi kolcami.

Starożytne pisma hinduskie mają także historię o tym, jak najwyżsi bogowie, Wisznu i Brahma spierali się między sobą, o tym, który kwiat jest piękniejszy: róża lub lotos. Wisznu stał po stronie róży, a Brahma, który nigdy nie widział róż, po stronie lotosu. Ale kiedy Brahma po raz pierwszy zobaczył różę, był tak zafascynowany, że natychmiast zgodził się z Wisznu w jej wyższości. Co więcej, ze 108 dużych i 1108 małych różowych płatków Brahma stworzył najpiękniejszą kobietę – Lakszmi, która została żoną Wisznu.

Mitologia perska

W mitologii perskiej istnieje legenda o słowiku, nieskończenie zakochanym w białej róży. Kiedy Allah nazwał różę Królową Kwiatów, słowik pospieszył, by przytulić się i pogratulować swojej ukochanej róży, ale ostry kolec przeszył mu serce. Tak narodziła się czerwona róża.

Mitologia islamska

W mitologii muzułmańskiej istnieją dwie ciekawe legendy opowiadające o pochodzeniu róż. Oba są związane z prorokiem Mahometem. Według pierwszej legendy, podczas nocnego wstępu do nieba, kilka kropli potu proroka spadło na ziemię i wyrosła z nich piękna biała róża. Towarzyszył mu archanioł Gabriel. Czerwona róża wyrosła z kropli potu Gabriela. I z kropelek potu zwierzęcia towarzyszącego Mahometowi – żółty.

Druga legenda mówi o pochodzeniu żółtej róży. Będąc na wojnie, z dala od ukochanej Aishy, ​​Mahomet zaczął przezwyciężyć wątpliwości: czy jego żona była wierna? Zwrócił się o pomoc do archanioła Gabriela i doradził mu, co następuje: jak tylko wrócisz do domu i zobaczysz Aishę, poproś ją, aby wrzuciła do wody, co będzie trzymała w rękach. Jeśli przedmiot wrzucony do wody nie zmienia koloru, pozostaje ci wierny. Mahomet zrobił wszystko, co powiedział mu Gabriel. Kiedy Mahomet wracał do domu, radosna Aisha wybiegła mu na spotkanie. Trzymała w rękach kwiaty bukiet czerwonych róż. Mahomet poprosił ukochanego, aby rzucił bukiet do wody, a jego najgorsze oczekiwania były uzasadnione – szkarłatne róże stały się żółte. Mahomet wybaczył swojej ukochanej, ale od tego czasu żółte róże dla wielu pozostają symbolem zdrady, separacji, zazdrości, zdrady i smutku. Według innej wersji tej samej legendy, pomimo faktu, że róże zmieniły kolor, Aisha wciąż była w stanie udowodnić swoją czystość i oddanie mężowi, a żółte róże stały się symbolem oszustwa.

W poezji sufickiej róża stała się symbolem życia. Jej piękno kojarzy się z doskonałością i napotyka trudności, które osoba musi pokonać na drodze do doskonałości.

W marokańskich rytuałach magicznych różowa woda zmieszana z szafranem była używana do pisania zaklęć w pierwszych godzinach pierwszej niedzieli miesiąca.

Żydowska mitologia

Według żydowskiej mitologii czerwone róże wyłoniły się z krwi niewinnie zabitego Abla