Każdy z nas lubi owoce.
I to nie ważne jakiego gatunku. Tych ostatnich w Polsce uprawia się niespełna dziesięć. W tej grupie zdecydowaną większość stanowią jabłonie. Można nawet stwierdzić, że 75 procent polskich upraw sadowniczych toi uprawy różnych gatunków jabłoni. Na drugim miejscu są wiśnie. Pozostałe owoce charakteryzują się mniejszą, ale również widoczną ilością areału upraw sadowniczych.
Czy sady mogą być zagrożone?
Odpowiedź na to pytanie jest niestety twierdząca. Drzewa rosnące w sadach, podobnie jak wszystkie żywe struktury mogą ulec różnego rodzaju chorobom. Jako przykłady można chociażby wymienić chociażby brunatną zgniliznę czy czerwoną gruzełkowatość. Dodajmy jeszcze do tego drobno plamistość liści czy dziurkowatość liści pestkowych. Przyczyny tych schorzeń są rózne. Odpowiadają za nie chociażby grzyby czy insekty ale także czasami niezbyt sprzyjająca rozwojowi tych roślin aura. A jak je zwalczać? Nie należy tego generalizować jednak aktualnie najbardziej rozpowszechnionymi metodami walki z tymi schorzeniami roślin są różnego rodzaju opryski środkami chemicznymi. Należy je stosować w różnych miesiącach oraz używając zróżnicowanych dawkach. To rzecz jasna nie jest złotym środkiem; jednak pozwala przynajmniej zniwelować ewentualne większe straty.
Od kilkudziesięciu lat sadownikom na pewno jest łatwiej. Rozwój tego typu środków chemicznych ułatwił im codzienne funkcjonowanie. Pozwolił również uzyskiwać większe zbiory. Jednak na pewno ciągle są tacy którzy poszukują dalszego wsparcia w tym kierunku. Mogą w tym przypadku liczyć na specjalistyczne czasopisma, ośrodki doradztwa rolniczego czy fachowe książki. Z pomocną ręką przychodzi też internet. Jedną z takich stron skierowanych właśnie do nich jest chociażby ochrona sadow. Na tej stronie – zawsze aktualnej i zawsze pomocnej – mogą znaleźć wszelkie niezbędne informacje. Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić wszystkich zainteresowanych tą tematyką do regularnego odwiedzania. Nikt tego nie pożałuje.