Przygotowanie miejsc pracy w dobie zagrożenia koronawirusem

Obecnie wiele firm poszukuje sposobów na dezynfekcję miejsc pracy, można to zrobić na wiele sposobów ale najskuteczniejsze będzie ozonowanie.

Ozon niszczy tego typu wirusa, przedzierając się przez zewnętrzną powłokę do rdzenia, powodując uszkodzenie wirusowego. Ozon może również uszkodzić zewnętrzną powłokę wirusa w procesie utleniania. Obecnie firmy zagrożone epidemią koronawirusa kładą nacisk na dezynfekcję i sterylizację stanowisk pracy. Będzie to szczególnie istotne kiedy wiele osób pracuje razem blisko siebie. Ważne będzie aby środowisko pracy było bezpieczne, dlatego też używa środków takich jak chlor czy ozon. Ozonowanie nie pozostawia po sobie śladów, ani zapachów, dzięki czemu jest to bardziej przyjazna metoda dezynfekcji. Ozon swoją biobójczą skuteczność zawdzięcza zdolności do utleniania materiałów organicznych w błonach bakteryjnych, co osłabia ścianę komórkową, prowadząc do pęknięcia i natychmiastowej śmierci komórki. W przeciwieństwie do tego, chlor i wszystkie inne utleniające i nieutleniające biocydy muszą być transportowane przez błonę komórkową, co powoduje znacznie mniejszą skuteczność biobójczą. Ozon jest w stanie zniszczyć wszystkie bakterie i wirusy bez ryzyka wzrostu odporności.

Nawet odporne bakterie E. coli powodujące poważne problemy zdrowotne są szybko dezaktywowane przez ozon.

W przypadku wykorzystania ozonu nie są tworzone żadne zanieczyszczenia. Wszelkie powstałe w wyniku ozonowania pozostałości mogą bezpiecznie dostać się do cieków i kanalizacji. Ozonowanie jest metodą bardzo czystą, w wyniku tego rodzaju dezynfekcji nie uwalniają się żadne niekorzystne dla środowiska związki. Oczywiście można je stosować w różnych pomieszczeniach, w dużych halach w fabrykach, gdzie chcemy oczyścić miejsca pracy. Ozon bardzo dobrze dociera w wiele miejsc niedostępnych. Z pewnością dezynfekcja ozonem może odbywać się także w naszych domach, zwłaszcza tam gdzie grozi wystąpienia grzyba czy też pleśni.