Śruta sojowa jest najczęściej stosowanym suplementem białkowym w paszach zwierząt hodowlanych i jest standardem stosowanym do określania wartości innych suplementów białkowych.
Najczęstsze postacie śruty w paszach są ekstrahowane rozpuszczalnikiem i obłuszczone. Śruta sojowa jest bardzo smaczna i zawiera duże ilości niezbędnych aminokwasów, ale duża część białka jest rozkładana przez mikroorganizmy ze żwacza. Śruta sojowa jest zwykle poddawana obróbce cieplnej lub chemicznej w celu zmniejszenia degradacji białka w żwaczu i zwiększenia przepływu aminokwasów z diety do jelita cienkiego. Śruta sojowa jest doskonałym źródłem białka, szczególnie w żywieniu bydła, trzody chlewnej, czy ptactwa hodowlanego. Zawiera najwyższy poziom lizyny roślinnych koncentratów białkowych stosowanych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Ma nawet więcej lizyny niż suszone mleko odtłuszczone, które samo w sobie jest doskonałym źródłem białka. Śruta sojowa zawiera około 44 do 48 procent białka, a niemal połowę śruty sojowej przygotowuje się poprzez usunięcie łuski z ziaren. Mączka sojowa jest najczęściej stosowanym suplementem białkowym w żywieniu zwierząt gospodarczych z doskonałymi wynikami.
W praktyce jest jednak zwykle karmiony w połączeniu z innymi źródłami białka.
Prawidłowo przetworzona śruta sojowa metodą hydrauliczną, wypychaczem lub rozpuszczalnikiem ma w przybliżeniu tę samą wartość karmienia, ale, aby uzyskać maksymalną wartość odżywczą, śruta sojowa musi być odpowiednio poddana obróbce cieplnej i przetworzona. Zwierzęta hodowlane, ptactwo oraz ryby chętnie jedzą taką paszę, ponieważ śruta sojowa ma odpowiedni smak oraz wiele składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i zachowania zdrowia. Zobacz więcej zalet żywienia zwierząt śrutą sojową. Śruta sojowa ma doskonały profil niezbędnych aminokwasów i są one bardzo dobrze przyswajalne przez zwierzęta. Śruta sojowa ma najwyższą strawność lizyny (91%) spośród powszechnie dostępnych źródeł białka. Zajmuje także wysoko strawną metioninę, cystynę i treoninę. Ponadto zmienność strawności jest mniejsza w przypadku śruty sojowej w porównaniu z innymi paszami z nasion oleistych.