Zęby mądrości zazwyczaj pojawiają się między 17 a 25 rokiem życia. Mogą wyrzynać się szybko, ale także i nawet przez kilka lat z odstępami. Samemu wyrastaniu zazwyczaj towarzyszy ból, dyskomfort podczas jedzenia oraz niejednokrotnie opuchlizna. Pojawiają się najpóźniej, są problematyczne i szybko się psują. Podpowiadamy co zrobić, gdy ósemka rośnie krzywo lub gdy po prostu masz z nią ciągłe kłopoty.
Próchnica
Zaliczana jest do najczęstszych chorób, na które cierpi człowiek. Spowodowana jest przede wszystkim odwapnieniem tkanek zęba. Jest to proces tzw. demineralizacji. Za sam jej rozwój odpowiedzialne są kwasy organiczne, które wydzielane są przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Próchnica zazwyczaj atakuje trzonowce – tylne, w tym zęby mądrości. Powód jest jeden. Ósemki często znajdują się w niezwykle trudnym położeniu, trudno jest je wyczyścić nawet najnowszymi pod względem technologicznym szczoteczkami. W rezultacie to właśnie one, nawet w krótkim czasie po wyrżnięciu mogą próchnieć. Chirurgiczne usuwanie ósemek jest często jedynym dobrym rozwiązaniem, a miejscem, w którym można zrobić to bezpiecznie jest Kraków!
Kiedy konieczne jest usunięcie?
Chirurg stomatolog to osoba, która zajmuje się ekstrakcją. Jest ona często konieczna wtedy, gdy ósemki powodują ból, są nietypowo umiejscowione lub też wtedy gdy istnieje ryzyko, że inne zęby pod wpływem ich ucisku zaczną się przemieszczać. Tak naprawdę sam ząb nie jest już nam tak niezbędny jak wiele lat temu, gdy pożywienie trzeba było długo przeżuwać. Współcześnie wielu lekarzy uważa, że posiadanie zębów mądrości jest zbędne i dlatego też w wielu krajach usuwanie ich jest coraz bardziej powszechne.
Chirurgiczne usuwanie zęba często związane jest ze strachem związanym z samym zabiegiem. Oczywiście jego przebieg uzależniony jest od samej kondycji pacjenta, od umiejscowienia tkanek, a także od ilości kanałów. Usuwanie ósemek zazwyczaj odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, chociaż w niektórych przypadkach wymagane jest użycie narkozy. Chirurgia stomatologiczna to najlepsze miejsce do wykonania takiego zabiegu, który, jeśli nie jest skomplikowany, trwa nie więcej niż 30 min. Po wykonanej ekstrakcji lekarz zakłada od 5 do 7 szwów, dzięki którym rana goi się szybciej. Po operacji należy w sposób właściwy dbać o ranę, a także zażywać przepisane leki, które mają przeciwdziałać pojawieniu się stanu zapalnego.